Pończochy – początki w męskiej garderobie

Może trudno w to uwierzyć, ale pończochy na początku swojej historii były częścią męskiego stroju. Powoli jednak zdobywały serca kobiet i teraz stanowią wyjątkowy atrybut kobiecości i seksowny element damskiej garderoby, zwłaszcza pończochy do paska.

Pończochy jak skarpetki

Początkowo pończochy zupełnie nie przypominały tych, z jakimi mamy do czynienia dzisiaj. Były to bawełniane skarpetki za kolana noszone ściśnięte tasiemką tuż nad kolanem. Była to pierwsza forma podwiązki. Kobiety nosiły je na pewno już w XVII wieku.

Od wełny po lycrę

Pierwsze pończochy robione były z wełny, a później przyszedł czas na niezwykle delikatny, kobiecy, ale też kosmicznie drogi jedwab, co znacznie ograniczało to odbiorców. Takie pończochy zarezerwowane były dla największych prominentów (królów, królowych i szlachty). Prawdziwy przełom przyniósł XX wiek, a przede wszystkim wynalezienie nylonu w latach 40. Kobiety pokochały nylonowe pończochy za niezniszczalność, niską cenę i przepiękny połysk. Ale wyparła je lycra – ta, którą teraz kobiety noszą na nogach.

Pończochy do paska contra pończochy samonośne

Początkowo pończochy do paska były koniecznością. Nie było innego praktycznego rozwiązania dla ich stabilnego założenia. Jednak uważane były za niezbyt praktyczne i wygodne. Przełom nastąpił w latach 60. XX wieku, kiedy wynaleziono pończochy samonośne – ich siostry i największa konkurencja.

Renesans końca XX wieku

Jednak lata 60. ubiegłego stulecia to triumf rajstop – wynalazku, który wyszedł naprzeciw oczekiwaniom kobiet, które podążając za ówczesną modą, zakładały wyjątkowo krótkie spódniczki i sukienki. Jednak pończochy wygrały walkę o popularność i po krótkiej przerwie wróciły na piedestał. Są coraz popularniejsze wśród kobiet, a pończochy do paska uważane są przez większość mężczyzn za jedną  z najbardziej ponętnych części garderoby. Tymczasem kobiety bardziej cenią pończochy samonośne za wygodę noszenia. Bez względu jednak o jakiej wersji mówimy, jedno jest niezaprzeczalne: to rewelacyjna część damskiej bielizny, z której nie należy rezygnować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *